SÖZLENİYORSANIZ OKUYUN!!!

KIZ İSTEME
  Önceden haberleşerek isteme günü organize edilir.Söz için söz çiçeği ve çikolatalar hazırlanır.Tanışma ve sohbet faslından sonra damat tarafından yaşça büyük hürmetli biri, kızı ailesinden "Allah'ın emri, Peygamberin kavliyle" ister.Burada kızın ismiyle istenmesi çok önemlidir.Hemen ardından gelin hanım kahveleri ikram eder.
Söz merasimi kız isteme günüyle aynı gün olmayabilir.Genellikle söz merasimi 1 hafta sonra ayrıca organize edilir.Bu arada söz alışverişi yapılarak hediyeler ve takılar tamamlanır.

KIYAFET
Söz gecenizde kıyafetinizde aşırıya kaçmamanızı öneriyoruz.Gelin adayları sade bir etek-gömlek veya elbise,sade makyajla tamamlanmış bir saç modeli ; damat adayları ise şık bir takım elbise, uyumlu bir kravat seçmeli, saç ve sakal tıraşını yaptırmış olmalılar.

MEKAN
Her iki tarafında anlaşmasıyla söz merasimi bir restoran yada sosyal mekanda fazla kalabalık davetli topluluğu olmadan yapılması uygundur.Fakat evde yapılması tercih edildiğinde yemekli olması ailelerin birbirine yakınlaşması ve tanışması için önemlidir.
Kahve ikramından sonra Genç çifte yüzükler takılırken, geleneksel bir konuşma yapılıp kurdele kesilir.

SÖZ BOHÇASI 
Söz bohçası, müstakbel gelin ve damadın birbirlerine aldıkları ilk hediyelerin toplamıdır.Dolayısıyla dikkat edilecek husus alınan ürünlerin kalite ve marka olarak birbirlerine denk olmasıdır.Küçük kırgınlıklara sebebiyet vermemek için bu hususu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

SÖZ BOHÇASINA KONULMASI GEREKENLER

GELİN İÇİN ;

*Pijama takımı

*İç çamaşır seti

*Çorap-mendil

*Havlu-bohça

*Söz alyans yüzükleri

*Bilezik ve takı seti

*Tek taş yüzük

*Kıyafet,Ayakkabı,çanta

*Çikolata ve Çiçek

*Yüzük tepsisi

DAMAT İÇİN ;

*Pijama takımı

*İç çamaşır seti

*Çorap-mendil

*Havlu-bohça

*Söz alyans yüzükleri

*Gömlek, kemer ve cüzdan seti

*Kıyafet,ayakkabı

*Söz (Evet) tepsisi

NOT: Söz gecesi kız tarafı erkeklere kese içinde havlu, bayanlara Tülbent veya Fular dağıtır.

*Çeyiz alışverişlerinizde mağazamıza uğramadan karar vermeyiniz.


Diğer
© 2018 Nisa Çeyiz-Lüleburgaz All rights reserved.